ILMOITTAUTUNEET KULJETTAJAT

Ilmoittautuminen päättyy 31.3.2019 klo 23:59. Ilmoittaudu mukaan AKK KITI-järjestelmän kautta osoitteessa: http://www.autourheilu.fi

HUOM! Sarjajärjestäjällä on oikeus yhdistää tai poistaa luokkia ilmoittautumisen päättymisen jälkeen, mikäli luokkaan ilmoittautuu vähemmän kuin viisi (5) kilpailijaa.

YLEINEN JA JUNIORIT YHDESSÄ

Luokka 1 4-veto FIA R5, FIA S2000, FIN-R4WD, FIA N, FIA R4 ja FIN-N4WD R-Lite (oman tekniikkasääntönsä mukaisesti) WRC 02 ja vanhemmat
Joni Viitala, Ford Fiesta
Markku Viitanen, Mitsubishi Lancer Evolution VIII
Mika Ala-Lahti, Mitsubishi Lancer Evolution VIII
Toni Koivula, Mitsubishi Lancer Evolution IX

Luokka 2 2-veto N-ryhmä, FIN-R, FIA R2, FIA R3 (T/D), S1600 Ryhmä F tilavuus vapaa
Antti Sinisalo, BMW 328i Coupe
Hannu Pieniniemi, Ford Escort RS2000
Jari Toropainen, BMW 325i
Jarmo Heikkinen, BMW 325i
Jarmo Kaartinen, BMW 325i
Kai Kivimäki, BMW M3
Mikko Malila, Toyota Starlet 1300

Luokka 3 4-veto SS 4WD, SuperCar, ja kansallinen 4WD, tilavuus vapaa
Eemeli Peltokangas, Ford Focus WRC
Erkki Koskelo, Mitsubishi Lancer Evolution VI
Jari Lamminsivu, Skoda Fabia R5
Jarmo Autio, Skoda Fabia WRC
Juho Mäki-Tammela, Mitsubishi Lancer Evolution IX
Jukka Olkoniemi, Skoda Fabia
Jukka Tenho, Mitsubishi Lancer Evolution VI
Lasse Hiihtola, Mitsubishi Lancer Evolution VI
Matti Santti, Mitsubishi Lancer Evolution V
Panu Mertala, Subaru Impreza STi
Timo Malava, Mitsubishi Lancer Evolution IX
Toni Ahola, Mitsubishi Lancer Evolution VII
Tuukka Hallia, Mitsubishi Lancer Evolution VI

YLEINEN

Luokka 4 2-veto SS alle 2200 cc (sisältää autokrossi)
Aki Mansikkamäki, Toyota Starlet
Kimmo Viero, Toyota Starlet
Marko Sinivuori, Toyota Starlet
Matti Alarautalahti, Toyota Starlet
Saku Salmivaara, Ford Escort
Topi Tulla, Honda Civic Type-R
Ville Reuter, Citroën C2 S1600

Luokka 5 2-veto SS yli 2200 cc (sisältää SRC ja Autokrossi)
Kari Kujala, Volvo 440
Jussi Kokkonen, BMW Compact
Maro Sutinen, Huyndai Accent
Mikko Koivula, BMW M3
Raine Hietala, BMW M3

JUNIORIT

Luokka 6. 2-veto SS alle 2200 cc (sisältää Autokrossi)
Marcus Prest, Ford Escort Mexico
Mika Polvinen, Toyota Starlet
Teppo Peltoniemi, Toyota Corolla 1600 GT

Luokka 7 2-veto SS yli 2200 cc (sisältää SRC ja Autokrossi)
Juho Paananen, Volkswagen Polo
Pekka Kinnunen, BMW 325

SENIORIT

Luokka 8 2-veto SS alle 2200 cc (sisältää Autokrossi) Luokka 9 2-veto SS yli 2200 cc (sisältää SRC ja Autokrossi)
Jorma Telkinen, Toyota Starlet
Kai Heikkilä, Toyota Starlet 1300
Kari Silvennoinen, Toyota MR2
Leif Tuomela, Alfa Romeo 1750 GTV
Matti Pietikäinen, Skoda Coupe
Pekka Tulla, Honda Civic Type-R

Luokka 9 2-veto SS yli 2200 cc (sisältää SRC ja Autokrossi)
Kari Karhu, Ford Fiesta
Tarmo Ollila, Ford Escort RS Cosworth

NAISET

Luokka 10 4-veto Kaikki Rallisprintin Lajisäänöissä mainitut 4-vetoiset autot yhdessä
– Ei vielä ilmoittautuneita

Luokka 11 2-veto SS alle 2200 cc (sisältää Autokrossi)
Marjo-Riitta Mansikkamäki, Toyota Starlet

Luokka 12 2-veto SS yli 2200 cc (sisältää SRC ja Autokrossi)
Liisa Sutinen, Huyndai Accent

JUNIORIT, NAISET, SENIORIT JA YLEINEN YHDESSÄ

Luokka 13 2-veto V1600, R1
Jani Vilen, Renault Megane
Jari Pöysti, Audi A3
Jussi Lampela, Citroën DS3 VTI
Oskari Heikkinen, Ford Fiesta 1.6
Rasmus Tuominen, Volkswagen Lupo GTi

NUORET (EI Cup-mestaruutta)

Luokka 14 2-veto V1600
Jere Salo, Ford Fiesta 1.6
Kasperi Heikkinen, Ford Fiesta 1.6
Niko Ahola, Ford Focus

Näiden lisäksi osakilpailujärjestäjällä on mahdollisuus valita lisäluokat (mm. Historic) haluamallaan tavalla.

Cup-mestaruudesta ajetaan edellä mainituissa luokissa 1-13. Mestari on enintään kauden aikana sarjapisteitä saavuttanut kuljettaja. Lisäksi palkitaan 9 seuraavaksi eniten sarjapisteitä kerännyttä kuljettajaa.

Nuoret kilpailevat omasta sarjamestaruudestaan, ilman Cup-arvoa.

Nuorten luokan kuljettaja, joka kesken sarjakauden 2019 täyttää 18 vuotta, saa jatkaa kilpailemista sarjan Nuorten-luokassa kilpailukauden loppuun.